Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Prawie 15 proc. dorosłych Europejczyków cierpi na szumy uszne

Udostępnij:
Tagi: szumy uszne
Nowe badanie pozwoliło ustalić prawdopodobnie pierwszą ogólnoeuropejską szacunkową wartość częstości występowania szumów usznych. Było to możliwe dzięki użyciu ustandaryzowanych metod badawczych w wielu krajach Europy.
Jak pokazało badanie, wspierane przez finansowane ze środków UE projekty ESIT, UNITI i GENDER NET Plus, więcej niż 1 na 7 osób dorosłych w Europie doświadcza wysokotonowego szumu w uszach. Do tej pory rozpiętość szacunków dotyczących częstości występowania tego schorzenia była spora – od 5 do 43 proc. Główną przyczyną był brak spójnych metod badawczych i jednolitych kwestionariuszy oceny. Autorzy nowego badania, opublikowanego w czasopiśmie „The Lancet Regional Health – Europe”, wskazali jedną, ogólnoeuropejską szacunkową wartość częstości występowania szumów usznych.

Szumy uszne to powszechny problem. Choć najczęściej objawiają się dzwonieniem w uszach, to mogą mieć też postać brzęczenia, syczenia, szumienia, trzeszczenia, a nawet huczenia. Ich nasilenie również jest różne: mogą być jedynie uciążliwością lub poważnie zakłócać funkcjonowanie chorego. W najpoważniejszej postaci schorzenie to negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne i dobrostan społeczny oraz stanowi źródło stresu. Choć istnieją metody łagodzenia objawów szumów usznych, obecnie nie ma na nie lekarstwa.

Opisywane badanie jest najprawdopodobniej pierwszym tego typu przedsięwzięciem, w którego ramach za pomocą ankiety zawierającej ustandaryzowane pytania i odpowiedzi zebrano dane dotyczące szumów usznych w 12 europejskich krajach. Ankietowym badaniem populacyjnym objęto 11 427 osób, które ukończyły 18. rok życia. Uczestnicy pochodzili z Anglii, Bułgarii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Łotwy, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii i Włoch.

Szumy uszne w liczbach
Naukowcy odkryli, że częstość występowania szumów usznych dowolnego typu to 14,7 proc., przy czym uciążliwe szumy uszne występują u 6 proc. osób, a szumy o dużym nasileniu u 1,2 proc. badanych. W praktyce oznacza to, że szumy uszne występują u około 65 milionów osób w Europie, z czego 26 milionów opisuje je jako uciążliwe, a 4,4 miliona zgłasza, że szumy te mają duże nasilenie. Dodatkowo częstość występowania tego schorzenia znacząco zwiększa się wraz z wiekiem badanych i obecnością postępującej utraty słuchu.

– Po raz pierwszy udało nam się poprawnie i skrupulatnie zmierzyć skalę problemu szumów usznych w całej Europie. A ponieważ ludzi jest coraz więcej i żyją oni coraz dłużej, problem ten będzie się nasilał. Mamy nadzieję, że dzięki tym danym uda się wdrożyć skuteczne metody leczenia oraz zachęcić odpowiednich interesariuszy w całej UE do poszukiwania odpowiedzi na to coraz większe wyzwanie – mówi współautor badania, prof. Michael Akeroyd z brytyjskiego Uniwersytetu w Nottingham, w artykule opublikowanym w witrynie ośrodka badawczego Nottingham Biomedical Research Centre.

Za koordynację projektu UNITI (Unification of Treatments and Interventions for Tinnitus Patients) oraz niedawno ukończonego projektu ESIT (European School for Interdisciplinary Tinnitus Research) odpowiada Szpital Uniwersytecki w Regensburgu w Niemczech. Projekt GENDER NET Plus (ERA-NET Cofund Promoting Gender Equality in H2020 and the ERA) jest koordynowany przez francuskie Narodowe Centrum Badań Naukowych.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.