Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Prof. Rejdak: Czekamy na rozszerzenie programu leczenia spastyczności ►

Udostępnij:
W Polsce realizowany jest program leczenia toksyną botulinową spastyczności kończyny dolnej i górnej po przebytym udarze mózgu. – My, neurolodzy, uważamy, że jest to zawężenie problemu, ponieważ tak samo cierpią pacjenci po innych typach uszkodzeń czy chorobach przewlekłych – mówi prof. Konrad Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii SPSK nr 4 w Lublinie.
Przyczyną spastyczności mogą być schorzenia z jednorazowym uszkodzeniem układu nerwowego: udar mózgu i uszkodzenie centralnego układu nerwowego. Znacznie trudniejsza sytuacja jest, kiedy przyczyną spastyczności są schorzenia z postępującym deficytem neurologicznym, jak stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne czy dziedziczne choroby neurorozwojowe. Mamy wtedy do czynienia z postępującym procesem narastania uszkodzenia górnego motoneuronu ruchowego. Skutkuje to wieloczynnikowymi zaburzeniami w różnych miejscach. W tym przypadku leczenie spastyczności jest trudniejsze.

Spastyczność może wywoływać ogromne pokłady bólu u pacjentów. Zmienia też jakość życia pacjentów, często prowadząc do utraty samodzielności, depresji i niepełnosprawności. W Polsce są realizowane programy leczenia spastyczności kończyny dolnej i górnej po przebytym udarze mózgu. – My, neurolodzy, uważamy, że jest to zawężenie problemu, ponieważ tak samo cierpią pacjenci po innych typach uszkodzenia czy chorobach przewlekłych. Mamy nadzieję, że wkrótce program będzie poszerzony, żeby móc stosować toksynę botulinową w terapii innych typów spastyczności – mówi prof. Konrad Rejdak.

Obecne strategie terapeutyczne w spastyczności obejmują: terapię doustną, rehabilitację szpitalną, zastosowanie toksyny botulinowej, pompę baklofenową, terapię fenolem i opcje chirurgiczne. Terapia toksyną botulinową uznawana jest za złoty standard. Jak zaznacza ekspert, sposoby leczenia warto łączyć, np. farmakoterapię z rehabilitacją i fizykoterapią, oraz wzmocnić działanie terapii zastosowaniem toksyny botulinowej.

– Obecnie w Polsce toksyną botulinową leczonych jest około 2 tys. pacjentów z 15–34 tys. chorych, którzy mogą odnieść korzyści z zastosowania tej metody pod warunkiem szerszego dostępu do programu lekowego – zaznacza prof. Rejdak.



Wykład „Spastyczność i jej konsekwencje” został wygłoszony podczas konferencji Wyzwania w Neurologii – Jak Skutecznie Leczyć Ból i Stan Zapalny? wydawnictwa Termedia.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.