Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Rząd przyjął rozporządzenie ws. Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

Udostępnij:
Ustanowienie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 to główny cel przyjętego 30 października przez rząd rozporządzenia. Program jest kontynuacją NPOZP na lata 2017–2022.
Jak uzasadniono w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, ze względu na wzrost znaczenia zdrowia psychicznego, w kontekście zwiększenia poziomu społecznych zagrożeń, takich jak skutki pandemii COVID-19, zmiany w trybie życia, rozluźnienie więzi społecznych czy doświadczanie wydarzeń powodujących traumę – niezbędna jest kontynuacja strategii na rzecz rozwoju systemu ochrony zdrowia psychicznego w Polsce.

Jednym z rozwiązań przewidywanych w rozporządzeniu jest m.in. określenie katalogu działań, które mają być podejmowane przez administrację publiczną w celu zapewnienia osobom z zaburzeniami psychicznymi kompleksowej i dostępnej opieki zdrowotnej. Dotyczy to także innych form opieki i pomocy, które są niezbędne do życia w środowisku rodzinnym i społecznym.

Chodzi także o kształtowanie wobec osób z zaburzeniami psychicznymi właściwych postaw społecznych, w szczególności zrozumienia, akceptacji, życzliwości, a także przeciwdziałania ich dyskryminacji. Rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Projekt rozporządzenia dostępny na stronie RCL: „Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.