Specjalizacje, Kategorie, Działy
Facebook.com/slaskiuniwersytetmedyczny

W Zabrzu otwarto Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia SM

Udostępnij:

23 września otwarto Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Stwardnienia Rozsianego, które działa w ramach Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko SUM w Zabrzu. Placówka oferuje pacjentom pełną opiekę medyczną, nowoczesną rehabilitację oraz interdyscyplinarne wsparcie.

Inwestycja za ponad 12 mln zł

Specjaliści podkreślają, że szybkie rozpoczęcie leczenia jest kluczowe dla zachowania sprawności chorych.

– W nowo otwartym centrum jest wszystko, co pacjent ze stwardnieniem rozsianym powinien otrzymać w jednym ośrodku. To projekt, który otrzymał finansowanie z Ministerstwa Nauki na rozwój infrastruktury naukowo-badawczej – powiedziała podczas otwarcia kierownik Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr Monika Adamczyk-Sowa.

Koszt inwestycji to ponad 12,2 mln zł. W Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Stwardnienia Rozsianego w Zabrzu znajduje się zaplecze ambulatoryjne i zaplecze służące do podawania leków w ramach programów terapeutycznych. Dodatkowo w budynku znalazły się sale chorych z 12 łóżkami oraz nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny, w tym urządzenia wykorzystujące technologię VR (wirtualna rzeczywistość). Przygotowane jest także miejsce pod pracownie rezonansu magnetycznego.

– Na parterze wydzielone jest także mieszkanie pokazowe z różnego rodzaju rozwiązaniami dla osób niepełnosprawnych, czyli także dla części osób chorujących na stwardnienie rozsiane – wyjaśnił dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 SUM w Zabrzu dr Dariusz Budziński.

Szybka diagnoza i pomoc specjalistów wielu dziedzin

Jak zaznaczyli lekarze, pacjent ze stwardnieniem rozsianym potrzebuje pomocy lekarzy wielu specjalności, dlatego w budynku znalazły się także poradnie specjalistyczne, m.in. kardiologiczne, internistyczne, nefrologiczne, a także fizjoterapeutyczne i psychologiczne.

Stwardnienie rozsiane to stale postępująca choroba układu nerwowego, która może prowadzić do niepełnosprawności. W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje ponad 50 tys. osób. Są to przede wszystkim kobiety, które zapadają na SM mniej więcej trzy razy częściej niż mężczyźni.

– Średnio w roku mamy od 2,5 do 3 tys. nowych rozpoznań – podała dr Adamczyk-Sowa.

Kluczowe dla jak najdłuższego zachowania sprawności jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Specjaliści nowo otwartego centrum szacują, że od zdiagnozowania choroby do momentu rozpoczęcia leczenia powinno upłynąć nie więcej niż około 3 miesięcy.

– Staramy się postępować najszybciej, jak to możliwe, ponieważ w stwardnieniu rozsianym czas ma ogromne znaczenie. Choroba jak najszybciej powinna być zdiagnozowana i od momentu postawienia diagnozy do momentu rozpoczęcia leczenia powinno upłynąć jak najmniej czasu – tłumaczyła.

Przede wszystkim pomoc ambulatoryjna, a nie hospitalizacja

W założeniach centrum ma stawiać na ambulatoryzację, a nie na hospitalizację.

– W tej chwili myślimy, że rocznie będziemy w stanie przyjąć około 3 tys. pacjentów, natomiast potrzebujemy również zmian administracyjnych. Będziemy wnioskować do Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia o stworzenie administracyjnych narzędzi, które będą w stanie skrócić czas diagnostyki, czas rozpoczęcia leczenia i czas pobytu pacjenta – stwierdziła dr Adamczyk-Sowa.

Powstanie placówki umożliwi rozwój nawiązanej w 2018 r. współpracy naukowo-badawczej i klinicznej między naukowcami ze Śląska oraz Uniwersytetu Medycznego w austriackim Innsbrucku, specjalizującymi się w leczeniu stwardnienia rozsianego.

– Centrum w zakresie technologicznym i infrastrukturalnym jest pierwszym w Polsce przykładem, że tak musimy systemowo działać – powiedział konsultant krajowy ds. neurologii Bartosz Karaszewski.

– Pacjenci ze stwardnieniem rozsianym są grupą, która dzięki postępowi, jaki się w ostatnich latach dokonał w leczeniu, odzyskuje możliwość normalnego funkcjonowania. Wymaga to specjalistycznej opieki i kontrolowania, aby te efekty leczenia utrzymać – dodał rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.