Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Warianty genetyczne w chorobie Parkinsona częstsze niż sądzono

Udostępnij:

Warianty genetyczne związane z chorobą Parkinsona (PD) są częstsze niż wcześniej sądzono i występują u 13 procent osób z tą chorobą. Naukowcy przedstawiający wyniki nowego badania „PD GENEration”, podkreślają znaczenie testów genetycznych i poradnictwa dla osób z chorobą Parkinsona.

„PD GENEration, Mapping the Future of Parkinson's Disease" to program edukacyjno-badawczy, który oferuje badania genetyczne pod kątem klinicznie istotnych genów związanych z chorobą Parkinsona oraz bezpłatne poradnictwo genetyczne. W 2024 roku po wykonaniu badań genetycznych ponad 15 000 uczestników okazało się, że 12,7% z nich ma genetyczną postać choroby Parkinsona.

Badania wyglądały w ten sposób, że po uzyskaniu zgody uczestników i pobraniu próbki, przy użyciu sekwencjonowania nowej generacji i analizy danych dotyczących genomowego DNA przeprowadzono testy genów LRRK2, GBA1, PRKN, SNCA, PINK1, PARK7 i VPS35.

Warianty podzielono na pięć kategorii: patogenne, prawdopodobnie chorobotwórcze, warianty o niepewnym znaczeniu, prawdopodobnie łagodne i łagodne.

Najczęściej zidentyfikowano warianty GBA1, LRRK2 i PRKN

Do tej pory w badaniu wzięło udział ponad 10 510 osób z chorobą Parkinsona w USA, z czego 8301 przeszło testy genetyczne. Warianty podlegające zgłoszeniu stwierdzono u 1070 (12,9%) z 8301 uczestników. Najczęściej identyfikowane były warianty GBA1, a następnie LRRK2 i PRKN (odpowiednio 7,7%, 2,4% i 2,1%).

Uczestnicy z wariantami GBA1 lub przypuszczalnie złożonymi heterozygotycznymi lub homozygotycznymi wariantami PRKN mieli wcześniejszy wiek zachorowania (AAO) niż osoby z wynikami ujemnymi (58,6 i 38,6 vs 61,5 lat). Nosiciele wariantów SNCA mieli wcześniejsze AAO niż osoby z ujemnymi wynikami (49,2 vs 61,5 roku), choć liczby te były zbyt małe do porównania statystycznego.

Badacze stwierdzili, że wskaźnik pozytywności wariantu genetycznego był znacznie wyższy u osób z podwyższonym ryzykiem. Osoby z wczesnym AAO; pochodzenie wysokiego ryzyka, w tym jako Żydzi aszkenazyjscy, hiszpańscy Baskowie lub Berberowie z Afryki Północnej; lub krewny pierwszego stopnia dotknięty chorobą miał 18% wskaźnik pozytywności.

- Nie przewidzieliśmy wysokiego wskaźnika pozytywnych wyników dla mutacji genetycznych, prawie 10 procent z nich miało pozytywny wynik, nawet bez żadnych znanych genetycznych czynników ryzyka – powiedział w komunikacie proasowym dr Roy Alcalay z Tel Aviv Medical Center oraz z Wydziału Neurologii w Columbia University Irving Medical Center w Nowym Jork.

- Co więcej, szybkość, z jaką uczestnicy zapisali się do „PD GENEration”, świadczy o zainteresowaniu osób z chorobą Parkinsona uzyskaniem danych na temat ich statusu genetycznego – dodał Alcalay.

Przeczytaj i obejrzyj także: Wyzwania w chorobach neurodegeneracyjnych ►

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.