Zwiększa się liczba dzieci z rozpoznaniem padaczki
W ostatnich kilku latach liczba dzieci z padaczką wzrosła o 9 proc., a liczba świadczeń z rozpoznaniem padaczki lub stanu padaczkowego aż o 13 proc. – poinformowała na swojej stronie internetowej Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia.
Najnowsze dane Narodowego Funduszu Zdrowia pokazują znaczący wzrost przypadków padaczki lub stanu padaczkowego u osób poniżej 18. roku życia. W latach 2020–2023 liczba młodych pacjentów zwiększyła się z prawie 42 tys. do niemal 45,5 tys., a liczba udzielonych im świadczeń z rozpoznaniem głównym padaczki lub stanu padaczkowego z prawie 160 tys. do ponad 180 tys.
Najbardziej narażoną na padaczkę grupą są chłopcy w wieku od 7 do 13 lat. W tej grupie wiekowej odnotowano aż o 24 proc. więcej przypadków (średnio 2237 przypadków więcej) wystąpienia padaczki niż u dziewczynek.
Aby propagować wiedzę na temat padaczki u dzieci i niemowląt, NFZ promuje edukacyjny film na YouTube z cyklu „Zdrowie na pierwszym planie”, który zwiększa świadomość na temat padaczki u dzieci i niemowląt – „Jak rozpoznać padaczkę u dziecka? Co robić, gdy widzisz atak?”. To forma przewodnika dla rodziców, nauczycieli i każdego, kto może być świadkiem ataku epilepsji.
Epilepsja jest chorobą neurologiczną związaną ze strukturami mózgowia. Polega na zaburzeniach bioelektrycznych w obrębie struktur komórki nerwowej. U zdrowej osoby sieci komórek nerwowych przekazują sobie impulsy. U osób chorych na padaczkę dochodzi do zakłóceń tych impulsów, co skutkuje wyładowaniem bioelektrycznym i prowadzi do napadu padaczkowego.