Specjalizacje, Kategorie, Działy

AECG: Choroba płuc w wytycznych dotyczących praktyki klinicznej Sjögrena (SF, 2021)

Udostępnij:
AECG (American-European Consensus Group) opracowała wytyczne dotyczące oceny i leczenia chorób płuc w chorobie Sjögrena zostały opublikowane w lutym 2021 r. przez Fundację Sjögrena (SF) w czasopiśmie Chest.
Ocena i radzenie sobie z chorobami górnych i dolnych dróg oddechowych w chorobie Sjögrena

- Pacjentów z chorobą Sjögrena, którzy mają suchy i uciążliwi kaszel i są zdrowi pod kątem choroby dolnych dróg oddechowych oraz miąższowej choroby płuc, należy ocenić pod kątem innych etiologii niż kserotrachea, które można leczyć oraz im zapobiegać.

- Specjaliści powinni zachęcać pacjentów z chorobą Sjögrena do rzucenia palenia.

- Biopsja bronchoskopowa nie jest zalecana u pacjentów z chorobą Sjögrena z objawową chorobą drobnych dróg oddechowych.

- Zaleca się wykonanie pełnych badań czynności płuc u pacjentów z chorobą Sjögrena z objawową chorobą drobnych dróg oddechowych.

- Leczenie pacjentów z chorobą Sjögrena z klinicznie istotnymi rozstrzeniami oskrzeli może obejmować: środki mukolityczne/wykrztuśne, roztwór soli fizjologicznej w nebulizacji lub hipertoniczny, oscylacyjne dodatnie ciśnienie wydechowe, drenaż postawy, mechaniczne terapie oscylacyjne ściany klatki piersiowej o wysokiej częstotliwości, przewlekłe makrolidy (u osób bez kolonizacji lub infekcji prątkami).

Śródmiąższowa choroba płuc (ILD) u pacjentów z chorobą Sjögrena

- U tych pacjentów z podejrzeniem ILD zaleca się wykonanie TK o wysokiej rozdzielczości z widokami wydechowymi i oksymetrią.

- Wszyscy pacjenci muszą zostać zaszczepieni przeciwko grypie i infekcjom pneumokokowym.

- U tych pacjentów Sjögrena z podejrzeniem ILD i klinicznie istotną hipoksemią zaleca się długotrwałą tlenoterapię.

- Zaleca się rozważenie zastosowania mykofenolanu mofetylu lub azatiopryny u pacjentów z chorobą Sjögrena z objawową ILD, gdy rozważane jest długotrwałe stosowanie steroidów i wymagana jest terapia immunosupresyjna oszczędzająca steroidy.

Więcej informacji na temat wytycznych znajduje się TUTAJ
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.