REUMATOLOGIA
Zespoły bólowe kręgosłupa
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Created by Kjpargeter - Freepik.com

Gabapentynoidy nieskuteczne w leczeniu przewlekłego bólu pleców

Udostępnij:
Leczenie przewlekłego bólu pleców gabapentynoidami powoduje wiele skutków ubocznych, w tym zawroty głowy i uczucie zmęczenia. Ale najnowsza metaanaliza dowodzi, że niewiele jest dowodów wspierających skuteczność takiej terapii.
Pacjentom doświadczającym przewlekłego bólu dolnego odcinka kręgosłupa (chronic lower back pain - CLBP) zwykle proponuje się najpierw analgetyki, które szybko okazują się nieskuteczne. Kolejną propozycją leków są gabapentynoidy takie tak gabapentyna (GB) czy pregabalina (PG). Leki te działają w przypadku bólu neuropatycznego, ale w większości przypadków CLBP nie ma jednoznacznej przyczyny.

Naukowcy z McMaster University w Kanadzie zauważyli, że gabapentynoidy coraz częściej przepisywane są jako remedium na przewlekły ból pleców – mimo ich uciążliwych skutków ubocznych. Przeprowadzili więc metaanalizę, która miała ocenić skuteczność leków.

Wyniki ich badań zostały opublikowane w PLoS Medicine.

Metaanaliza wykazała, że GB w porównaniu do placebo powodowało nieznaczne zmniejszenie bólu (średnio o 0,22 jednostki, 95 proc. CI –0.51-0.07). W metaanalizie nie było badań porównujących działanie PG do placebo. Trzy badania (n=169) porównywały PG z innym aktywnym produktem, który przynosił większą ulgę w bólu (średnio o 0,42 jednostki, 95 proc. CI, 0.20-0.64).

W żadnym z wziętych pod uwagę w metaanalizie badań nie zgłoszono przypadków hospitalizacji ani śmierci. Częstość występowania skutków ubocznych była większa w grupach przyjmujących gabapentynoidy niż w grupach przyjmujących placebo – włączając w to zawroty głowy (RR 1.99, 95 proc. CI, 1.17-3.37), zmęczenie (RR, 1.85; 95 proc. CI, 1.12-3.05), problemy ze skupieniem (RR, 3.34; 95proc. CI, 1.54-7.25) i zaburzenia wzroku (RR, 5.72; 95 proc. CI, 1.94-16.91).

Zawroty głowy zdarzały się częściej w grupach przyjmujących PG niż w grupach przyjmujących inne składniki aktywne (RR, 2.70; 95 proc. CI, 1.25-5.83).

Naukowcy podkreślają, że w metaanalizie wzięli pod uwagę niewielką liczbę badań.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.