Specjalizacje, Kategorie, Działy

Guselkumab u pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów: wyniki badania Discovery-2

Udostępnij:
Guselkumab jest przeciwciałem monoklonalnym skierowanym przeciwko podjednostce p19 interleukiny 23 której aktywność wzrasta u pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów.
Badanie Discovery-2 to badanie kliniczne trzeciej fazy dotyczące zastosowania guselkumabu u pacjentów z aktywnym łuszczycowym zapaleniem stawów pomimo zastosowania standardowego leczenia, jednak żaden z pacjentów w momencie randomizacji nie był leczony lekami biologicznymi.
W badaniu zrandomizowano 741 pacjentów z aktywnym łuszczycowym zapaleniem stawów (co najmniej pięć obrzękniętych stawów, co najmniej pięć tkliwych stawów i stężenie CRP co najmniej 0,6 mg/dl) w stosunku 1:1:1 do grup: guselkumab podskórnie w dawce 100 mg co 4 tygodnie; guselkumab 100mg na początku leczenia co cztery tygodnie i potem co 8 tygodni lub do grupy placebo. Pierwszorzędowym punktem końcowym był odsetek pacjentów u których uzyskano odpowiedź kliniczną w 24 tygodniu z leczenia ocenianą według kryteriów American College of Rheumatology.
156 (64%) z 245 pacjentów, którzy otrzymywali guselkumab co 4 tygodnie, uzyskało odpowiedź kliniczną, a w grupie która otrzymywała leczenie co 8 tygodni 159 (64%) z 248, natomiast w grupie placebo 81 (33%) z 246. Do 24 tygodnia odnotowano 11 przypadków ciężkich działań niepożądanych, w tym czterech ciężkich infekcji u osób otrzymujących leczenie. Nie odnotowano przypadku śmierci.
Guselkumab jest skutecznym leczeniem u pacjentów z aktywnym łuszczycowym zapaleniem stawów bez poprzedniego leczenia lekami biologicznymi.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.