Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kolchicyna w leczeniu infekcji SARS-Cov-2

Udostępnij:
Walka z epidemią COVID-19 trwa i ciągle poszukuje się nowych strategii leczenia. W przebiegu choroby można wyróżnić 3 fazy: 1. Wirus atakuje komórki w miąższu płuc, 2. Wirus namnaża się, powoduje uszkodzenia w płucach i aktywuje układ immunologiczny 3. Rozwój kaskady immunologicznej wywołanej przez fragmenty wirusów oraz uszkodzonych komórek.
Z dotychczasowych obserwacji leczenia chorych z COVID-19 wynika, że skuteczność terapii może zależeć nie tylko od stosowanych leków, ale w dużej mierze od tego, w której fazie choroby dany lek będzie zastosowany.

Kolchicyna – jest lekiem odkrytym dawno, o dobrze znanym profilu bezpieczeństwa, wśród działań niepożądanych do najczęstszych należą bóle brzucha, biegunka, nudności. Zaleca się dawki 0.5 do 1.5g/dobę przyjmowane w postaci doustnych tabletek. Wykazuje ona działanie plejotropowe: wpływa na aktywność neutrofili, wytwarzanie cytokin, a także elementy interakcji między procesem zapalnym oraz zakrzepowym. Kolchicynie przypisuje się głównie działanie przeciwzapalne, zarejestrowana jest do leczenia dny moczanowej i gorączki śródziemnomorskiej, rekomendowana także w chorobie Behçeta oraz zapaleniu osierdzia.

Co bardzo interesujące, w kilku badaniach obserwacyjnych odnotowano korzystny wpływ kolchicyny na przebieg zakażenia SARS-COV-2 m.in. zmniejszenie nasilenia przebiegu choroby, redukcję ryzyka zgonu, a także poprawę parametrów tj. D-dimerów oraz CRP. Aktualne dane dotyczące stosowania kolchicyny w zakażeniu SARS-CoV2 pochodzą z badań wśród nielicznych grup chorych, często prowadzonych w jednym ośrodku. W toku są badania kliniczne wieloośrodkowe z udziałem dużych grup chorych. W randomizowanym kontrolowanym placebo badaniu ColCorona Trial leczenie kolchicyną włączano w przeciągu 2 dni od rozpoznania zakażenia, niezależnie od objawów chorobowych, u osób obciążonych schorzeniami przewlekłymi. Główny cel tego badania opiera się na sprawdzeniu czy lek ma wpływ na rozwój objawów choroby, konieczność hospitalizacji oraz śmiertelność.

Ze względu na profil działania leku, niską cenę, powszechna dostępność i sposób przyjmowania kolchicyna wydaje się na chwilę obecną racjonalnym pomysłem na prowadzenie leczenia u chorych zakażonych SARS-CoV-2. Włączenie leku na wczesnym etapie zakażenia zgodnie z dotychczasowymi obserwacjami ma skutkować złagodzeniem objawów choroby. Weryfikacją tej metody leczenia będą wyniki prowadzonych badań klinicznych, na które trzeba poczekać.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.