Specjalizacje, Kategorie, Działy

Krioterapia - skuteczną metodą postępowania w zapaleniu stawów

Udostępnij:
Tagi: krioterapia
Zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz efekt przeciwzapalny, to wnioski z badania oceniającego skuteczność miejscowej krioterapii w grupie chorych z zapaleniem stam wów.
Krioterapia jest metodą postępowania w dolegliwościach stawowych znaną od setek lat. Jej działanie związane jest między innymi z efektem przeciwbólowym oraz wpływem na lokalne krążenie. Jako tania, dostępna i dobrze tolerowana metoda, krioterapia znajduje zastosowanie jako procedura wspomagająca w łagodzeniu dolegliwości stawowych, szczególnie w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów.

W randomizowanym, jednoośrodkowym badaniu klinicznym wzięło udział 30 badanych z zapaleniem stawów w przebiegu krystalopatii (dna moczanowa, CPPD), spandyloatropatii i reumatoidalnego zapalenia stawów. Z analizy wyłączono chorych z septycznym zapaleniem stawów oraz chorobą zwyrodnieniową stawów (jako wiodącą przyczyną dolegliwości).
Stosowanie leków przeciwzapalnych (glikokortykoteroidów, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, kolchicyny) zostało wstrzymane na co najmniej 24 godziny przed procedurą krioterapii, ponadto okres od zakończenia leczenia biologicznego wynosił co najmniej 6 miesięcy, a dla wcześniejszej procedury krioterapii co najmniej miesiąc.
Metodyka badania obejmowała wykonanie krioterapii (kompres chłodzący przez 30 min. lub krioterapia hyperbarycznym CO2 przez 2 min.) dwukrotnie w odstępie ośmiogodzinnym na wybrany przez badanego staw kolanowy (o bardziej nasilonych dolegliwościach). Kontrolę stanowił drugi objęty stanem zapalnym staw kolanowy, który nie był poddawany działaniu zimna. Punktem końcowym badania była ocena ultrasonograficzna (przed oraz 2 minuty, 2 godz. i 24 godz. od pierwszej aplikacji) metodą Power Doppler (met. półilościowa wg Szkudlarka, 0-3 stopień) oraz ocena bólu na wizualnej skali analogowej (VAS).

Zastosowanie krioterapii związane było z istotnym zmniejszeniem aktywności zapalnej w ocenie ultrasonograficznej, w odniesieniu do wartości wyjściowych (średnia wartość dla lodu: (-0,73); dla CO2: (-0,7) - w ocenie po 24 godzinach od pierwszej aplikacji). Podobnego efektu nie obserwowano natomiast w sąsiednim stawie kolanowym, niepoddanym działaniu zimna. Niezależnie od metody krioterapii stwierdzono zmniejszenie nasilenia bólu (średnia wartość na skali VAS). Efekt przeciwbólowy i przeciwzapalny był obecny również po 24 godzinach od pierwszej aplikacji krioterapii. Tolerancja stosowanej metody była dobra.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.