REUMATOLOGIA
Zespoły bólowe kręgosłupa
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Paracetamol nieskuteczny w leczeniu bólu pleców oraz bólu przy chorobie zwyrodnieniowej stawów kolanowego i biodrowego.

Udostępnij:
Wyniki ostatnio opublikowanego badania wskazują, że ze stosowaniem paracetamolu może być związane więcej zagrożeń niż korzyści.
Na łamach British Medical Journal naukowcy ostrzegają, że w niektórych sytuacjach stosowanie paracetamolu może przynosić więcej szkód niż korzyści. Zgodnie z wynikami ich badań, lek ten był nieskuteczny w znoszeniu bólów okolicy lędźwiowej pleców i przynosił jedynie nieznaczną klinicznie ulgę w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego i biodrowego. Stosowanie tego leku wiązało się natomiast ze znacznie zwiększonym ryzykiem rozwoju zaburzeń wątroby. To główne wyniki najnowszego przeglądu systematycznego i metaanalizy dostępnej literatury.

Zaprezentowane wyniki oparte są na dokładnej analizie 13 randomizowanych prób klinicznych, w których porównywano skuteczność i bezpieczeństwo paracetamolu z placebo u ponad 5000 pacjentów. Łącznie przeanalizowano dane dotyczące 1825 osób z bólem pleców oraz ponad 3500 chorych z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych i biodrowych. Autorzy pracy szczególnie dokładnie przyglądali się ocenie bólu (w skali 0-100), niepełnosprawności (również w skali od 0 do 100) oraz jakości życia chorych. Dodatkowo przeanalizowano występowanie działań niepożądanych oraz stosowanie się pacjentów do zaleceń i konieczność wykorzystania dodatkowych leków. Paracetamol miał okazać się nieskutecznym preparatem w zwalczaniu bólu dolnej części pleców – u pacjentów z tym rodzajem dolegliwości lek ten nie poprawiał jakości życia ani nie zmniejszał stopnia niepełnosprawności wywołanej bólem. Podobne wyniki odnotowano także wśród osób z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych i biodrowych. W toku badania okazało się również, że lek ten może zwiększać ok. czterokrotnie ryzyko podwyższenia wartości enzymów wątrobowych, jednak sami autorzy podkreślają, że znaczenie kliniczne tego odkrycia nie jest pewne. Przy porównywaniu częstości występowania zdarzeń niepożądanych odnotowano natomiast, że jest ona podobna jak przy stosowaniu placebo.

Eksperci podkreślają, że mimo wyników tego badania, wielu pacjentów czerpie korzyści z przyjmowania paracetamolu. Sugerowane jest jednak, aby jego rola w terapii przeciwbólowej wymienionych schorzeń została ponownie rozważona.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.