Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Pilotaż opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów – będą zmiany

Udostępnij:

Resort zdrowia publikuje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów.

Program pilotażowy w zakresie kompleksowej opieki nad świadczeniobiorcą z wczesnym zapaleniem stawów (KOWZS) wystartował w październiku 2023 r. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o wprowadzeniu kolejnej zmiany do pilotażu polegającej na doprecyzowaniu jednego z celów programu pilotażowego, jakim jest opracowanie krajowych wytycznych postępowania diagnostyczno leczniczego wraz ze standardami prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej w zakresie opieki nad świadczeniobiorcami z wczesnym zapaleniem stawów, poprzez dodanie odpowiednich rozpoznań chorobowych według obowiązującej Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych.

Dodatkowo, jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, w przypadku rezygnacji świadczeniobiorcy z udziału w programie pilotażowym, z przyczyn niezależnych od świadczeniodawcy, umożliwiono realizatorom opieki WZS rozliczenie wszystkich dotychczas zrealizowanych świadczeń opieki zdrowotnej wynikających z Indywidualnego Planu Opieki wczesnego zapalenia stawów (IPO WZS) na rzecz tego świadczeniobiorcy. Przedmiotowa regulacja pozwoli uzyskać świadczeniodawcom zwrot poniesionych kosztów za zrealizowane świadczenia.

Jednocześnie przedmiotowa zmiana rozporządzenia rozszerza katalog badań laboratoryjnych (zwiększając ich liczbę z obecnych 71 badań do 89 badań), które mogą być wykonywane w ramach opieki WZS, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, celem zapewnienia możliwości ustalenia dokładnego rozpoznania na wczesnym etapie choroby, a następnie opracowania IPO WZS.

Udostępniamy projekt rozporządzenia:



Uwagi do projektu – w wersji edytowalnej – można wysyłać na adres: uwagi.swiadczenia.gwarantowane@mz.gov.pl – do 14 dni od otrzymania pisma w sprawie dokumentu.

Menedzer Zdrowia facebook

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.