Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów wśród pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit

Udostępnij:
Najczęstszą pozajelitową manifestacją nieswoistych zapaleń jelit (ang. inflammatory bowel diseases, IBD) jest seronegatywne zapalenie stawów. Jednakże, pacjenci z IBD mogą również chorować na reumatoidalne zapalenie stawów (ang. rheumatod arthritis, RA), które występuje częściej w populacji ogólnej niż zapalenia seronegatywne.
Na łamach BMC Gastroenterology opublikowano przegląd systematyczny z meta-analizą oceniający częstość występowania RA u pacjentów z IBD. Badacze zidentyfikowali 3 badania kohortowe, 3 badania przekrojowe oraz 2 badania typu case-control studies. W porównaniu do osób nie chorujących na IBD, pacjenci z IBD mieli znacznie zwiększone ryzyko zachorowania na RA (RR=2,59; 95% CI: 1,93 - 3,48). Ryzyko było większe w przypadku pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna (RR=3,14; 95%: CI 2,46 – 4,01) niż w przypadku pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (RR=2,29; 95% CI: 1,76 - 2,97).

Pacjenci z IBD mają nie tylko zwiększone ryzyko seronegatywnych zapaleń stawów, ale również RA. Stąd, należy zachować szczególną czujność w różnicowaniu etiologii zapalenia stawów występującego u tych pacjentów.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), RR – Relative Risk (pl. ryzyko względne)
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.