REUMATOLOGIA
Zespoły bólowe kręgosłupa
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Skuteczność leczenia ibandronatem bólów kości u chorych na raka gruczołu krokowego jest podobna do radioterapii

Udostępnij:
Opublikowane na stronie internetowej Journal of the National Cancer Institute wyniki badania klinicznego III fazy typu „noninferiority” wykazały, ż pojedynczy wlew leku ibandronat prowadzi do podobnego złagodzenia bólów kości u chorych na raka prostaty co radioterapia.
Badacze podkreślili, że chorzy na raka prostaty ze zlokalizowanymi dolegliwościami bólowymi ze strony kośćca powinni nadal być leczeni pojedynczą dawką napromieniania, co jest optymalnym sposobem łagodzenia bólu w pierwszych 4 tygodniach po leczeniu. Niemniej jednak trzecia generacja bifosfonianów, np. ibandronat w pojedynczej dawce mogą być także skuteczne w leczeniu bólu.

Do badania włączono 470 mężczyzn z 58 ośrodków w Wielkiej Brytanii. Chorzy w większości byli w wieku powyżej 65 lat, a oczekiwana długość życia przekraczała 3 miesiące. Pomiędzy 2003 a 2009 rokiem chorych przydzielano losowo do grupy otrzymującej 1 dawkę radioterapii (8 Gy) lub 1 wlew dożylny (IV) ibandronatu (6 mg). Początkowa charakterystyka demograficzna obu grup była podobna i odpowiadała chorym spotykanym w codziennej praktyce klinicznej.

Nasilenie bólu oceniano według kryteriów Brief Pain Inventory stosowanych przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization, WHO) oraz Effective Analgesic Score (EAS).
Maksymalna różnica wyniosła mniej więcej15%. Chorym, którzy nie odpowiedzieli po 4 tygodniach terapii proponowano ponowne leczenie alternatywna metodą, chociaż według autorów nie było istotnych różnic w zakresie wskaźników krzyżowej zamiany terapii (crossover).

Ogółem po 4 i 12 tygodniach leczenia ibandronatem odpowiedź w postaci złagodzenia bólu nie różniła się statystycznie istotnie (WHO: -3,7% versus 6,7%). Odpowiednie róż nice według EAS wyniosły -7,5% i -3,5%. Wyniki po 26 i 52 tygodniach były podobne.

Początkowa odpowiedź na radioterapię była szybsza, ale ocena jakości życia według FACIT-G v4.0 była podobna w obu grupach po 4 i 12 tygodniach, w tym w zakresie skal oceniających sferę fizyczną, społeczną, emocjonalną i czynnościową.

Nie odnotowano istotnych różnic w zakresie toksyczności, chociaż oba sposoby leczenia wiązały się z innymi działaniami niepożądanymi. Mediana przeżycia całkowitego wyniosła 12,2 miesiąca w grupie otrzymującej radioterapie i 12,9 miesiąca w grupie leczonej ibandronatem.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.