REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Upadacitinib - inhibitor kinazy JAK w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów

Udostępnij:
W leczeniu reumatoidalnego zaplenia stawów metotreksat pozostaje leczeniem pierwszego wyboru. Osiągnięcie celu terapii jakim jest remisja lub niska aktywność choroby u wielu pacjentów z RZS możliwa jest dopiero po zastosowaniu leczenia skojarzonego lub rzadziej monoterapii z zastosowaniem leków biologicznych lub leków będących inhibitorami kinazy JAK (iJAk).
Aktualnie w grupie syntetycznych celowanych leków modyfikujących przebieg choroby znajdują się 3 zarejestrowane iJAK: tofacitinib, baricitinib oraz upadacitinib (dopuszczony do obrotu przez EMA w 17.10.2019 roku). Upadacitinib został stworzony tak, aby z większą selektywnością blokować kinazę JAK1, natomiast w mniejszym stopniu pozostałe z kinaz JAK2, JAK3 oraz TYK2.

W listopadzie opublikowano wyniki z randomizowanego badania klinicznego SELECT-COMPARE z udziałem 1629 chorych z RZS stosujących metotreksat, których podzielono na 3 grupy badane z zastosowaniem upadacitinibu (n=651), adalimumabu (n=651) oraz placebo (n=327). Badanie trwało 48 tygodni. W przypadku braku skuteczności (brak redukcji bolesnych lub obrzękniętych stawów <20%) u chorych w 26 tygodniu trwania badania zmieniano stosowane leczenie z upadacitinibu na adalimumab (39% chorych z grupy z upadacitinibu) lub z adalimumabu na upadacitinib (49% chorych z grupy adalimumabu). Ponadto w 26 tygodniu chorzy z grupy placebo otrzymali upadacitinib. Chorzy leczeni upadacitinibem w okresie od 26-48 tygodnia uzyskali lepszą skuteczność terapii w ocenie sprawności fizycznej, nasilenia bólu, jakości życia i odczuwanego zmęczenia, a także odsetka chorych z remisją choroby w odniesieniu do chorych leczonych adalimumabem. Odnotowano lepsze wyniki w ocenie zmian radiologicznych dla updacitinibu w porównaniu z pacjentami leczonymi metotrekat + placebo. U chorych, u których dokonano zmiany terapii większy odsetek odpowiedzi na leczenie uzyskano przy przejściu z adalimumabu na upadacitinib.

Odsetek incydentów działań niepożądanych z uwzględnieniem infekcji, chorób nowotworowych, incydentów choroby zatorowo-zakrzepowej dla upadacitinibu oraz adalimumabu był podobny z wyjątkiem zachorowań na półpasiec, który występował częściej w grupie z upadacitinibem (wzrost ryzyka obserwowany także w przypadku innych iJAK).

W przeprowadzonym badaniu klinicznym potwierdzono większą skuteczność leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów dla upadacitinibu w odniesieniu do adalimumabu. Pacjenci z niedostateczną odpowiedzią na adalimumab lub upadacitinib w sposób bezpieczny bez odstępów na czas eliminacji leków zmieniali leczenie uzyskując lepszą kontrolę aktywności choroby.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.