REUMATOLOGIA
Spondyloartropatie
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zalecenia dotyczące wykonywania badań obrazowych w diagnostyce oraz monitorowaniu aktywności spondyloartropatii osiowej.

Udostępnij:
Spondyloartropatie seronegatywne (SpA) to grupa chorób, które łączą pewne objawy kliniczne, ale jednocześnie spektrum zmian chorobowych może być w poszczególnych jednostkach różnorodne. Do SpA zalicza się: reaktywne zapalenie stawów (ReZS), zesztywniające zapalenie stawów (ZZSK), łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), zapalenie stawów związane z chorobami jelit. SpA można również podzielić na osiowe i obwodowe.
Badania obrazowe stanowią podstawę diagnostyki SpA, co znajduje odzwierciedlenie w kryteriach klasyfikacyjnych. W ostatniej dekadzie nastąpił duży postęp w technikach obrazowania, co pozwala na szybsze stawianie rozpoznań i wdrażanie leczenia u chorych już na wczesnym etapie choroby.

Wytyczne dotyczące metod obrazowania zostały opracowane przez grupę ekspertów na podstawie doświadczenia klinicznego i danych z literatury naukowej.

1a. W przypadku podejrzenia zapalenia stawów krzyżowo-biodrowych zaleca się wykonanie klasycznego zdjęcia radiologicznego stawów krzyżowo-biodrowych. W szczególnych przypadkach zwłaszcza u młodych chorych, gdy czas występowania objawów jest krótki pierwszą metodą obrazowania może być rezonans magnetyczny (MR) stawów krzyżowo-biodrowych.

1b. Jeżeli na podstawie objawów klinicznych i klasycznego obrazu radiologicznego postawienie rozpoznania nie jest możliwe wówczas zaleca się wykonanie MR stawów krzyżowo-biodrowych. MR kręgosłupa nie jest na ogół zalecane.

1c. Inne (niż rtg i MR) metody obrazowania na ogół nie są zalecane w diagnostyce spondyloartropatii osiowych. Aczkolwiek gdy klasyczne obrazy radiologiczne nie wykazują zmian, a MR nie może być wykonany, wówczas dodatkowych informacji może dostarczyć obraz tomografii komputerowej. Badanie scyntygraficzne i ultrasonograficzne nie jest na ogół zalecane w diagnostyce zapalenia stawów krzyżowo-biodrowych.

2. MR stawów krzyżowo-biodrowych oraz kręgosłupa mogą być wykonywane celem oceny i monitorowania aktywności choroby. Decyzja o tym, jak często wykonywać badanie powinna być uzależniona od stanu chorego.

3. Klasyczne badania radiologiczne stawów krzyżowo-biodrowych oraz kręgosłupa znajdują zastosowanie w długoterminowej ocenie zmian strukturalnych w przebiegu choroby i nie powinny być wykonywane częściej niż co dwa lata.

4. U chorych z ZZSK zaleca się na początku wykonanie klasycznego badania radiologicznego kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego w celu stwierdzenia obecności syndesmofitów, które są czynnikiem predykcyjnym tworzenia nowych syndesmofitów. Badanie MR może również służyć do oceny tworzenia się syndesmofitów.

5. Rozległa aktywność zapalna w badaniu MR, zwłaszcza w obrębie kręgosłupa u chorych z ZZSK może stanowić dodatkowy argument (obok wartości CRP i badania klinicznego) przemawiający za rozpoczęciem leczenia inhibitorami antyTNF, gdyż jest predyktorem dobrej odpowiedzi na takie leczenia.

6. Przy podejrzeniu złamania kręgu w SpA osiowej metodą obrazowania z wyboru jest klasyczne zdjęcie radiologiczne, gdy nie wykaże ono zmian, wówczas zalecane jest wykonanie badanie TK. MR jest metodą uzupełniająca do TK celem oceny uszkodzenia tkanek miękkich.

7. W diagnostyce osteoporozy u chorych z SpA, u których w klasycznym zdjęciu radiologicznym nie stwierdza się obecności syndesmofitów zaleca się wykonanie badania DXA szyjki kości udowej oraz kręgosłupa lędźwiowego. Jeżeli stwierdza się obecność syndesmofitów należy wykonać DXA szyjki kości udowej i DXA kręgów lędźwiowych w projekcji bocznej lub wykorzystać metodę jakościowej tomografii komputerowej (QCT) kręgosłupa.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.