REUMATOLOGIA
Osteoporoza
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zły stan kości na Podkarpaciu

Udostępnij:
Kategorie: Osteoporoza
Działy: Varia Aktualności
Prawie połowa osób po 45. r. ż., poddanych profilaktycznej densytometrii na Podkarpaciu miała zbyt małą gęstość kości. Przeprowadzone badania pokazują, że mieszkańcy Podkarpacia są szczególnie narażeni na osteoporozę.
W Wojewódzkim Zespole Specjalistycznym w Rzeszowie – w 2014 r. – dzięki pieniądzom z Urzędu Marszałkowskiego, przeprowadzono program badań przesiewowych w tym kierunku.

Przebadano 500 osób po 45. roku życia. Pacjenci mieli wykonaną m.in. densytometrię, czyli badanie gęstości kości. – Patologie kośćca stwierdzono aż u 237 badanych. 172 osoby miały osteopenię, uważaną za wczesną postać osteoporozy. Z kolei u 65 pacjentów wykryto klasyczną osteoporozę – mówi lek. med. Witold Skręt, zastępca dyr. WZS ds. medycznych.

W ramach badań sprawdzano też poziom wapnia i fosforu oraz oznaczano fosfotazę alkaliczną (enzym wytwarzany przez komórki kościotwórcze) we krwi pacjentów. W wynikach badań biochemicznych odchylenia od normy stwierdzono u 61 badanych. Dominowały przypadki podwyższonego stężenia wapnia we krwi. – Na podstawie wyników badań przeprowadzonych w ramach programu można wstępnie stwierdzić, że problem niedoborów masy kostnej jest na Podkarpaciu większy, niż wynikałoby to z badań epidemiologicznych prowadzonych w kraju i na świecie – dodaje Witold Skręt.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.