123RF

Szczepienia ochronne dla tych, którzy pomagają po powodzi

Udostępnij:

Policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej i strażacy Państwowej Straży Pożarnej, którzy biorą udział w usuwaniu skutków powodzi, będą mieli obowiązek szczepień ochronnych.

Powyższe wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, który został przyjęty przez Radę Ministrów.

Szczegóły
W projekt nowelizacji ustawy zapisano zmiany w ustawie o policji, ustawie o Straży Granicznej i ustawie o Państwowej Straży Pożarnej – zaproponowano w nim wprowadzenie wymogu szczepień ochronnych dla funkcjonariuszy tych służb i strażaków, biorących udział w usuwaniu skutków powodzi.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że nowe przepisy mają zapewnić ochronę funkcjonariuszom i strażakom w związku z tym, że na terenach objętych powodzią mogą wystąpić choroby zakaźne.

– W przypadku możliwości wystąpienia na stanowisku służbowym szkodliwego biologicznego czynnika chorobotwórczego, przeciw któremu jest dostępna szczepionka, policjant, funkcjonariusz i strażak jest obowiązany poddać się szczepieniom ochronnym – zapisano, podkreślając, że policjanta, funkcjonariusza i strażaka nie dopuszcza się do pełnienia służby na stanowisku, gdzie występuje szkodliwy biologiczny czynnik chorobotwórczy, jeżeli nie posiada on wymaganych szczepień ochronnych.

Przeczytaj także: „Wspólne stanowisko dotyczące szczepień na terenach dotkniętych powodzią”, „Wnioski z powodzi”, „Sztab kryzysowy z udziałem minister zdrowia”, „W powodzi zginął dr Krzysztof Kamiński”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.