Opracowali formularze, dzięki którym porozumienia rezydenci-minister jest możliwe

Udostępnij:
W piątek (24 sierpnia) zacznie obowiązywać ustawa realizująca porozumienie ministra zdrowia z rezydentami. Lekarze opracowali wzory formularzy służących zawieraniu porozumień, na mocy których specjaliści otrzymają podwyżkę do 6750 złotych brutto. Niektóre placówki już zaczęły zawierać takie umowy, ale... te podpisane przed wejściem w życie ustawy nie będą ważne.
- Pośpiech nie jest konieczny, bo rozwiązania płacowe, które wprowadza ustawa z 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1532), mają obowiązywać z mocą wsteczną od 1 lipca - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" i wyjaśnia, że najważniejsze przepisy, poza przyspieszeniem wzrostu nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB, przewidują podwyżki dla lekarzy specjalistów pracujących w szpitalach w zamian za zobowiązanie do nieudzielania tożsamych świadczeń w innych placówkach oraz wyższe świadczenia dla rezydentów, którzy zobowiążą się do przepracowania w Polsce dwóch z pięciu lat po specjalizacji. I z tymi rozwiązaniami wiąże się też najwięcej niejasności. "Dziennik Gazeta Prawna" donosi, że to dlatego samorząd lekarski, wspólnie z rezydentami, opracował wzory formularzy służących zwieraniu takich porozumień. Chodzi o to, by ujednolicić je w skali kraju. Zostały wysłane do konsultacji Ministerstwu Zdrowia.

– Rzeczywiście, jest to dziwna sytuacja, że wzory przygotowujemy my, a nie resort zdrowia, ale wyszliśmy z założenia, że jeśli tego nie zrobimy, to ich nie będzie albo będą skonstruowane w sposób niekorzystny dla nas. A zależy nam, żeby można było je rozesłać do szpitali oraz żeby każdy lekarz mógł pobrać wzór takiej deklaracji z naszej strony – dodaje Marcin Sobotka z Porozumienia Rezydentów OZZL w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Naczelna Rada Lekarska deklaruje, że samorząd stara się dopilnować, by zapisy porozumienia z rezydentami i wdrażającej je ustawy były możliwe do realizacji w dniu jej wejścia w życie. Dlatego, żeby nie było rozbieżności, formularze mają być uzupełnione interpretacjami przepisów ustawy i komentarzami ministra zdrowia. Dotyczy to przede wszystkim lekarzy zatrudnionych w szpitalu, a realizujących świadczenia w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, ponieważ ustawa tego dokładnie nie określa.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.