Paweł Buszman: Rachunek ekonomiczny szpitali jest zdewastowany

Udostępnij:
- Zdewastowany rachunek ekonomiczny szpitali powoduje, że odwracają się one od pacjenta, a koncentrują na zaspokajaniu zwiększających się roszczeń pracowniczych i problemach z utrzymaniem płynności - mówi prof. Paweł Buszman, prezes zarządu American Heart of Poland.
- W takim budżecie brakuje pieniędzy na leczenie chorego i odtworzenie substancji szpitalnej. W konsekwencji społeczeństwo otrzymuje niski poziom usługi medycznej i traci wartość materialną swojego szpitala - twierdzi prof. Paweł Buszman, prezes zarządu American Heart of Poland, w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Buszman przyznaje, że koszty wykonania procedury medycznej finansowej ze środków NFZ w szpitalu publicznym są o 50 proc. wyższe niż w szpitalu prywatnym.

Buszman twierdzi, że następuje niekontrolowany wzrost kosztów lecznictwa szpitalnego, nie ma możliwości prawidłowej, rynkowej wyceny procedur medycznych i brakuje stabilizacji finansowej.

- Obecna polityka wspierania służby zdrowia prowadzi z jednej strony do obniżenia wycen procedur szpitalnych, z drugiej do wzrostu kosztów pracowniczych - mówi Buszman i uważa, że wspierane są kadry medyczne poprzez zawyżanie parametrów i wymogów zatrudnienia, dodatki ministerialne dla pielęgniarek. Doprowadza to do sytuacji, kiedy 70-80 proc. przychodów szpitala wydawanych jest na kadry medyczne. W tej kalkulacji brak jest środków na opiekę medyczną i nowy sprzęt, gubi się interes pacjenta.

Przeczytaj także: "Dziurawa łódka, czyli służba zdrowia tonie".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.