Pieniądze najlepszym lekiem na kolejki. Skracają się okresy oczekiwania

Udostępnij:
Tak przynajmniej twierdzi NFZ prezentując zebrane przez siebie dane. Kolejki skróciły się, jeśli chodzi o operacje, zabiegi i skomplikowaną diagnostykę - a więc w tych dziedzinach, w których dotychczas były największą zmorą.
Sylwia Wądrzyk, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia, w rozmowie z Polska Agencją Prasową przyznaje, że dzięki wspólnym działaniom Ministerstwa Zdrowia i NFZ, w tym między innymi przekazaniu dodatkowych pieniędzy na sfinansowanie większej liczby operacji usunięcia zaćmy, endoprotezoplastyki oraz diagnostyki obrazowej w zakresie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, szpitale wykonały kilkadziesiąt tysięcy dodatkowych zabiegów.

Z jakim efektem?

- W przypadkach pilnych średni czas czekania na wszczepienia soczewki (zaćma) skrócił się o blisko miesiąc - z 162 dni w maju 2017 r. do 134 dni w maju 2018 r. – pisze "Interia". Podobnie sytuacja wygląda w zakresie endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Czas oczekiwania jest krótszy o 41 dni. W maju 2017 r. średnio pacjent czekał 293 dni, a w maju tego roku - 252 dni.

Na rezonans magnetyczny w maju czekało się o 20 dni mniej. W maju ubiegłego roku średnie oczekiwanie wynosiło 80 dni. W tym roku w maju - 60 dni. Czas czekania na badania tomografii komputerowej skrócił się o 8 dni - z 26 dni w maju 2017 do 18 dni w maju 2018 r.

Przeczytaj także: "Dlaczego kolejki, relikt PRL, przetrwały w ochronie zdrowia RP".
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.