123RF

Porzucanie seniorów w szpitalach. Jest odpowiedź minister

Udostępnij:

Zastępca rzecznika praw obywatelskich Stanisław Trociuk zwrócił się do minister do spraw polityki senioralnej Marzeny Okły-Drewnowicz o analizę problemu nieodbierania seniorów ze szpitali lub ich bezpodstawnej hospitalizacji. Zapytał, jakie środki zaradcze pomogłyby go rozwiązać. Szefowa resortu odpowiedziała.

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się problemem nieodbierania osób starszych ze szpitali przez ich rodziny. Wskazał, że niejednokrotnie seniorzy przywożeni do szpitala nie mają po pobycie w nim dokąd wrócić, ponieważ rodzina odmawia ich odebrania, a nawet uniemożliwia powrót do domu.

– W efekcie pacjenci ci zajmują szpitalne łóżka, chociaż nie ma wskazań medycznych do ich dalszego pobytu w szpitalu. To natomiast utrudnia dostęp do świadczeń medycznych pacjentom, którzy wymagają hospitalizacji, generuje dodatkowe koszty, wydłuża kolejki oczekujących – napisał RPO. 

RPO zwrócił uwagę również konieczność poszanowania woli pacjenta.

– Osoby chore, na przykład wymagające opieki paliatywnej, zgłaszają personelowi medycznemu wolę spędzenia ostatniego okresu swojego życia w domu. Zdarza się jednak, że członkowie rodziny utrudniają im powrót do domu – wskazał RPO.

Zaznaczył, że na tle opisanych przypadków pojawia się też problem związany z systemowym niedofinansowaniem opieki długoterminowej sprawowanej nad osobami starszymi, niesamodzielnymi, brakiem miejsc w domach pomocy społecznej i długim czasem oczekiwania na przyjęcie do placówek. Powoduje to pozostawianie tych osób przez członków rodziny w szpitalach także w okresie świątecznym i wakacyjnym. 

Zastępca RPO Stanisław Trociuk wystąpił w tej sprawie do minister do spraw polityki senioralnej Marzeny Okły-Drewnowicz.

Działania w obszarze opieki długoterminowej. Zapowiedź zmian systemowych 

Minister Okła-Drewnowicz w piśmie przesłanym do RPO przypomniała, że 22 marca 2024 r. został utworzony Międzyresortowy Zespół do spraw systemowych rozwiązań związanych z opieką nad osobami starszymi, do zadań którego należy między innymi analiza systemowych rozwiązań dotyczących opieki nad osobami starszymi oraz proponowanie działań związanych z opieką nad osobami starszymi.

Minister poinformowała, że w ramach zespołu została powołana grupa robocza do spraw opieki długoterminowej, której zakres prac obejmuje problematykę domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych/pielęgnacyjno-opiekuńczych, dostępności świadczeń oraz usług, wsparcia środowiskowego, wsparcia rodziny w opiece nad seniorem (wytchnienie, aktywizacja, wyzwania opiekunów nieformalnych).

Dodała, że w zakresie prac grupy roboczej mieści się zdefiniowanie podstawowych pojęć w obszarze opieki długoterminowej, analiza możliwości zmian zakresu usług i świadczeń oraz organizacji systemu opieki długoterminowej i wprowadzenia instrumentów koordynacji w tym systemie, a także wypracowanie założeń systemu monitorowania i oceny jakości usług/świadczeń w nim.

– W ramach prac grupy roboczej początkowo prezentowane były rozwiązania funkcjonujące w ramach opieki długoterminowej w systemie opieki zdrowotnej oraz leżące w gestii Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w tym omawiane były warunki, jakie powinien spełniać beneficjent poszczególnych form wsparcia. Następnie podjęto prace związane z wypracowaniem definicji w obszarze opieki długoterminowej. Grupa robocza opracowała i rekomendowała zespołowi definicje „opieki długoterminowej”, „opieki nieformalnej” i „opiekuna nieformalnego”, które przyjął on na IV posiedzeniu 20 września 2024 r. – wyjaśniła minister Okła-Drewnowicz.

– Obecnie trwają prace w zakresie koordynacji w obszarze opieki długoterminowej – poinformowała.

Podkreśliła, że prace grupy roboczej wpisują się w założenia kamienia milowego A70G Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, który zakłada zmianę odpowiednich aktów prawnych wdrażających priorytety reformy opieki długoterminowej zidentyfikowane w przeglądzie strategicznym opieki długoterminowej w Polsce.

Zakończenie realizacji kamienia milowego planowane jest do 31 grudnia 2025 r.

Szefowa resortu zaznaczyła, że podejmowane działania mają na celu poprawę sytuacji w zakresie zapewnienia dostępu do kompleksowej i odpowiedniej jakości opieki długoterminowej.

Pismo minister Marzeny Okły-Drewnowicz poniżej.



Przeczytaj także: „Przechowalnia”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.