Sejm

Przyjęte, pominięte – zdrowie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Udostępnij:

Za nami posiedzenie Rady Ministrów – jaki zdrowotny projekt ustawy przyjęto, co z reformą szpitali?

Przyjęte

5 listopada podczas posiedzenia Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez minister zdrowia projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze pieniędzy publicznych oraz niektórych innych ustaw.

W dokumencie wyeliminowano ograniczenia związane z możliwością wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne przysługujące bezpłatnie pacjentom do 18. oraz po 65. roku życia. Dzięki temu więcej osób będzie mogło wystawiać takie recepty, np. lekarz prowadzący prywatną praktykę.

– Obecnie recepty na bezpłatne leki z listy „S” i „Dz”, czyli dla seniorów i dzieci, może wystawiać jedynie lekarz mający umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na ściśle określony zakres świadczeń zdrowotnych. Uprawnienie takie ma także tzw. lekarz emeryt, który wystawia receptę dla siebie albo swoich najbliższych oraz część pielęgniarek – przypomniano na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zgodnie z projektem recepty na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne dla seniorów oraz dzieci będą mogli wystawiać wszyscy lekarze, pielęgniarki, położne, a także felczerzy – w takim zakresie, w jakim mają prawo do wystawiania recept. Rozwiązanie to będzie niezależne od zakresu udzielanego świadczenia, podczas którego wystawiana jest recepta oraz niezależnie od posiadania umowy z NFZ.

W projekcie przewidziano także, że farmaceuci w aptekach będą mogli wystawiać refundowane recepty farmaceutyczne na zalecane szczepionki dostępne w aptece. Obecnie farmaceuta może wystawić receptę na szczepionkę, ale nie jest ona refundowana. Aby skorzystać z refundacji, pacjent musi się udać po receptę do przychodni.

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać po czternastu dniach od ogłoszenia w „Dzienniku Ustaw” – najpierw jednak muszą przegłosować je posłowie, potem senatorowie, a na końcu podpisać prezydent.

Pominięte

Jeszcze 4 listopada informowaliśmy, że 5 listopada Rada Ministrów zajmie się reformą szpitalnictwa.

Premier Donald Tusk zapowiedział 29 października, że obrady rządu będą dotyczyły reformy szpitalnictwa, która jeszcze w czasach rządu polityków Prawa i Sprawiedliwości została wpisana do kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy. Do zgarnięcia jest 17 mld zł na inwestycje w ochronę zdrowia – w tym niemal 10 mld zł na szpitalnictwo.

– Biorę na siebie polityczną odpowiedzialność za poważne i trudne rozmowy, dzięki którym doprowadzimy do tego, aby system szpitalnictwa w Polsce był bardziej zrównoważony – zapowiedział premier.

Co ze szpitalami?

Sprawę w rządowych przekazach pominięto.

Przeczytaj także: „Wielka reforma małych szpitali” i „Stać albo nie stać – oto jest pytanie, czyli rzecz o podwyżkach”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.