Tomasz Pietrzyk/Agencja Wyborcza.pl

UMW ponownie uznany za najlepszą uczelnię medyczną w Polsce

Udostępnij:

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu został wyróżniony – to po raz kolejny najlepsza uczelnia medyczna w kraju w kategorii Medical and Health w rankingu THE WUR by Subject 2025. – Dla mnie to awans szczególnie ważny, bo medycyna kliniczna to nasz wyróżnik, coś, czym zajmujemy się na co dzień – komentuje wyróżnienie rektor prof. Piotr Ponikowski.

  • W tegorocznej edycji rankingu THE WUR by Subject w kategorii Medical and Health sklasyfikowano 1150 uniwersytetów ze 102 krajów i terytoriów na świecie, w tym 12 uczelni z Polski.
  • Pierwsze miejsce w Polsce w obszarze nauk medycznych i o zdrowiu uczelnia zawdzięcza m.in. bardzo dobrym wynikom w kategoriach: Nauczanie (Teaching), Środowisko badawcze (Research Environment) oraz Jakość badań (Research Quality)
  • Ta zewnętrzna ocena jest dla mnie bardzo ważna. Utwierdza nas w przekonaniu, że kierując się jakością i podejmując czasem trudne decyzje, działamy na rzecz rozwoju uniwersytetu i szpitala – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

UMW poinformował, że w rankingu THE WUR by Subject 2025 uczelnia awansowała z miejsca 401–500 na 301–400. Drugie miejsce na podium zajął Uniwersytet Jagielloński (pozycja 401–500 na świecie), natomiast na trzecim uplasował się Gdański Uniwersytet Medyczny (pozycja 601–800). 

Medycyna kliniczna to nasz wyróżnik

– Najlepsza uczelnia w Polsce w kategorii Medical and Health w rankingu THE WUR by Subject 2025 oraz awans do trzeciej setki światowych uczelni to ogromne osiągnięcie, które potwierdza najwyższy poziom prowadzonych badań naukowych i dydaktyki – stwierdza prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

– Intensywnie prowadzimy badania w obszarze nauk medycznych, farmaceutycznych i nauk o zdrowiu, dla których bazą jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny oraz Wydział Farmaceutyczny UMW. Rok po roku Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu udowadnia, że awanse w światowych zestawieniach nie są przypadkiem. Dla mnie to awans szczególnie ważny, bo medycyna kliniczna to nasz wyróżnik, coś, czym zajmujemy się na co dzień. Szukamy najlepszych metod leczenia  pacjentów, a wyniki naszych badań publikujemy – podkreśla prof. Ponikowski.

Jak zaznacza rektor, wysokie miejsce jest efektem synergii między uczelnią a Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym, który stanowi jej nieodłączny element. – To daje nam dużą przewagę, także naukową. Stawiamy również na prace badawcze, które mają znaczenie, realnie wpływają na pozytywną zmianę w otaczającym nas świecie i przynoszą nowe możliwości naszym pacjentom. Ta zewnętrzna ocena jest dla mnie bardzo ważna. Utwierdza nas w przekonaniu, że kierując się jakością i podejmując czasem trudne decyzje, działamy na rzecz rozwoju uniwersytetu i szpitala. Wysoka jakość badań naukowych świadczy o wybitnej kadrze, a doskonałość w nauczaniu przekłada się na skuteczne kształcenie studentów. Wszystko to wpływa na rozwój medycyny oraz otoczenie społeczne i gospodarcze – dodaje rektor UMW.

Metodologia THE WUR by Subject

Ranking THE WUR by Subject ocenia uczelnie na podstawie wskaźników z głównego zestawienia THE World University Rankings, jednak stosuje metodologię dostosowaną do specyfiki poszczególnych dziedzin nauk, uwzględniając i analizując kluczowe wskaźniki, takie jak:

  • Nauczanie (Teaching) – wskaźnik ten uwzględnia m.in. jakość nauczania, dostępność wykładowców dla studentów oraz zaangażowanie uczelni w kształceniu studentów i doktorantów,
  • Jakość badań (Research Quality) – analizowany jest wpływ cytowań, czyli jak często publikacje naukowe danego uniwersytetu są cytowane przez innych naukowców na całym świecie. Wysoka liczba cytowań świadczy o tym, że prace badawcze uczelni są uznawane za wartościowe i istotne dla rozwoju nauki,
  • Środowisko badawcze (Research Environment) – uwzględnia reputację badawczą w środowisku akademickim i naukowym, dochody z badań naukowych oraz przypadającą liczbę publikacji na pracownika akademickiego,
  • Perspektywa międzynarodowa (International Outlook) – uwzględnia proporcje studentów i pracowników naukowych pochodzących z zagranicy oraz mierzy zakres współpracy międzynarodowej uczelni, obejmującej wspólne projekty badawcze oraz publikacje naukowe realizowane z instytucjami zagranicznymi,
  • Współpraca z przemysłem (Industry) – w ramach tego wskaźnika oceniane są dochody generowane przez współpracę uczelni z przemysłem, a także liczba licencji i patentów wynikających z tej współpracy.

Ranking THE WUR by Subject powstał w 2011 roku jako rozszerzenie głównego zestawienia THE World University Rankings i koncentruje się na ocenie osiągnięć uczelni w konkretnych dziedzinach naukowych. THE WUR by Subject jest uznawany za jedno z kluczowych narzędzi analitycznych na świecie, służące do oceny jakości kształcenia, badań naukowych i współpracy międzynarodowej w uczelniach. Pomaga również studentom i naukowcom w wyborze najlepszych szkół wyższych w interesujących ich obszarach wiedzy.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.