IF 1.4
MNiSW 70
Postępy Dermatologii i Alergologii
IF 1.5
MNiSW 40
Postępy w Kardiologii Interwencyjnej
IF 0.7
MNiSW 70
Postępy Psychiatrii i Neurologii
MNiSW 20
Postępy Rehabilitacji
IF 0.1
MNiSW 40
Alkoholizm i Narkomania
IF 0.2
MNiSW 20
Alergologia Polska - Polish Journal of Allergology
IF 1.6
MNiSW 70
Anaesthesiology Intensive Therapy
IF 3.0
MNiSW 100
Archives of Medical Science
Archives of Medical Science - Aging
Archives of Medical Science - Atherosclerotic Diseases
Archives of Medical Science - Civilization Diseases
IF 4.2
MNiSW 140
Biology of Sport
MNiSW 70
BioTechnologia
IF 1.5
MNiSW 70
Central European Journal of Immunology
IF 2023
1.5
MNiSW 20
Clinical and Experimental Hepatology
IF 2.9
MNiSW 70
Współczesna Onkologia
IF 1.0
MNiSW 70
Current Issues in Personality Psychology
Current Topics in Diabetes
IF 0.5
MNiSW 20
Przegląd Dermatologiczny
eOnkologiaNews
IF 0.5
MNiSW 20
Family Medicine & Primary Care Review
IF 1.5
MNiSW 70
Folia Neuropathologica
MNiSW 40
Forum Ortodontyczne
IF 1.7
MNiSW 40
Przegląd Gastroenterologiczny
IF 0.2
MNiSW 20
Health Problems of Civilization
IF 2.2
MNiSW 40
Health Psychology Report
IF 0.3
MNiSW 20
HIV & AIDS Review. International Journal of HIV-Related Problems
MNiSW 40
Human Movement
IF 1.1
MNiSW 70
Journal of Contemporary Brachytherapy
MNiSW 100
Journal of Health Inequalities
IF 1.9
MNiSW 140
Journal of Human Kinetics
Journal of Obstetrics and Gynecological Investigations
MNiSW 20
Journal of Stomatology
IF 0.6
MNiSW 20
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska
MNiSW 40
Klinika Oczna
Kurier Medyczny
Lekarz POZ
IF 0.4
MNiSW 100
Studia Medyczne
IF 0.3
MNiSW 20
Medycyna Paliatywna
Menedżer Zdrowia
IF 2.5
MNiSW 40
Przegląd Menopauzalny
IF 0.4
MNiSW 40
Neuropsychiatria i Neuropsychologia
MNiSW 20
Problemy Pielęgniarstwa
MNiSW 100
Okulistyka
MNiSW 100
Pediatria Polska
MNiSW 70
Pediatric Endocrinology Diabetes and Metabolism
MNiSW 20
Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii
MNiSW 5
Phlebological Review
MNiSW 70
Physiotherapy Quarterly
MNiSW 20
Physiotherapy Review
IF 0.2
MNiSW 20
Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne
MNiSW 40
Pielęgniarstwo w Opiece Długoterminowej
IF 0.7
MNiSW 40
Polish Journal of Pathology
IF 0.9
MNiSW 70
Polish Journal of Radiology
IF <0.1
MNiSW 20
Postępy w chirurgii głowy i szyi
MNiSW 40
Prenatal Cardiology
Psychiatria Spersonalizowana
IF 1.4
MNiSW 70
Reumatologia
MNiSW 40
Rozprawy Społeczne
MNiSW 20
TRENDS in Sport Sciences
PIĄTEK, 4 KWIETNIA
Opieka paliatywna w Polsce – aktualne problemy i wyzwania
04.04.2025
W opiece paliatywnej w 2024 roku zaszło wiele ważnych zmian – to między innymi zniesienie limitów świadczeń w zakresie opieki paliatywnej oraz wyższa wycena świadczeń. W ocenie Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej nadal nierozwiązanym problemem jest wprowadzony w zeszłym roku wymóg wizyty lekarskiej przed wypisaniem recepty na analgetyk opioidowy, co stanowi ograniczenie w dostępności do leczenia przez pacjentów w hospicjach domowych. 
 
Zmiany w składce zdrowotnej? Tak, ale dla rolników
04.04.2025
– Składkę zdrowotną należy zmienić, ale nie tak, jak proponują rządzący. Powinna być solidarna, czyli taka, której wysokość procentowa jest równa dla wszystkich, w tym rolników, których koszty leczenia są takie same jak innych obywateli, a płacą jedynie symboliczną kwotę. Rolnicy to często potężni biznesmeni i pracodawcy z ogromnymi areałem ziemi – podkreśla wiceprezes OZPSP Mariusz Trojanowski, komentując procedowane przepisy.
 
Piwo jest alkoholem – koniec, kropka
04.04.2025
– Pozwalanie na promocję rodzajów alkoholu jedynie wyzwala kreatywność marketingowców. Piwo jest napojem alkoholowym, koniec, kropka – mówi prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.
 
A konfederaci nie chcieli niższych podatków...
04.04.2025
– Posłowie z Konfederacji nie zagłosowali za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zdradzili ich – stwierdził Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej, komentując to, że konfederaci nie poparli zmiany z rządowego projektu ustawy. 
 
Głosowała za obniżką składki zdrowotnej – jak to wytłumaczyła?
04.04.2025
– Głosowanie przeciwko obniżeniu składki zdrowotnej od przedsiębiorców byłoby wotum nieufności wobec własnego premiera – skomentowała minister zdrowia Izabela Leszczyna, pytana o to, dlaczego wbrew wcześniejszym zapowiedziom zagłosowała za regulacją.
 
MONO – oznaczenie liczby monocytów
04.04.2025
Monocyty – jeden z rodzajów leukocytów (białych krwinek) – pełnią istotną rolę w odporności nieswoistej i swoistej organizmu. Są największymi komórkami wśród leukocytów i stanowią 2–10 proc. wszystkich białych krwinek. Ich główną funkcją jest fagocytoza, czyli pochłanianie i niszczenie patogenów, martwych komórek oraz resztek komórkowych.
 
Liberalny populizm a zdrowie
04.04.2025
– W systemie zdrowotnych finansów publicznych brakowało już 20 mld zł. Mimo to rząd Donalda Tuska zabierze kolejne miliardy. Za liberalny populizm tysiące pacjentów zapłaci zdrowiem i życiem – stwierdził Adrian Zandberg z partii Razem, komentując uchwalenie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców.
 
Nie chce, ale musi ►
04.04.2025
Minister zdrowia Izabela Leszczyna – mimo wcześniejszych deklaracji, że tego nie zrobi – zagłosowała za ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Szefowa resortu, 151 posłów z Platformy Obywatelskiej i 61 polityków z innych partii uchwaliło rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.
 
Nowa country president Novartis Poland
04.04.2025
Victoria Tian objęła stanowisko Country President Novartis Poland. Jej praca będzie koncentrowała się na wspieraniu rozwoju w medycyny w Polsce, w tym rozwiązań innowacyjnych, które mają poprawić jakość życia pacjentów.
 
Gruźlica wielolekooporna wyzwaniem dla systemu
04.04.2025
Sytuacja epidemiologiczna, jeżeli chodzi o nowe zachorowania na gruźlicę, utrzymuje się na stałym poziomie – przekazało Ministerstwo Zdrowia, podkreślając, że wyzwaniem dla systemu będzie kwestia leczenia gruźlicy wielolekoopornej. Resort nie wyklucza, że po zakończeniu pilotażu leczenie tej choroby w warunkach ambulatoryjnych znajdzie się w koszyku świadczeń gwarantowanych. 
 
Innowacyjny zabieg usuwa niedomykalność zastawki trójdzielnej
04.04.2025
W I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęto pierwszy w Polsce program leczenia ciężkiej niedomykalności zastawki trójdzielnej za pomocą wszczepiania protez zastawkowych z dostępu przez żyłę udową.
 
Nowy lek na ZUM zatwierdzony przez FDA
04.04.2025
Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła nowy lek do leczenia niepowikłanych infekcji dróg moczowych (ZUM) u kobiet i dziewcząt w wieku 12 lat lub starszych. Jest to pierwszy z nowej klasy doustnych antybiotyków zatwierdzonych do stosowania w tym schorzeniu od prawie 30 lat.
 
Szczepionka przeciwko półpaścowi chroni przed demencją
03.04.2025
Nowe badania sugerują, że szczepionka przeciwko półpaścowi może chronić przed demencją. Potwierdza to teorię, że wirusy atakujące układ nerwowy mogą przyczyniać się do neurodegeneracji.
 
Wojewódzki plan działania systemu PRM – projekt
03.04.2025
Resort zdrowia publikuje projekt rozporządzenia w sprawie wojewódzkiego planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne – dokument stanowi realizację zmian, jakie zostały zawarte w nowelizacji ustawy o PRM. 
 
Mariola Łodzińska na czele zespołu, który zaplanuje zaawansowaną praktykę pielęgniarek
03.04.2025
Mariola Łodzińska została powołana na przewodniczącą zespołu eksperckiego, który ma zająć się określeniem obszarów, w których może być realizowana zaawansowana praktyka pielęgniarek.
 
Nie żyje profesor Zbigniew Kwias
03.04.2025
Zmarł profesor Zbigniew Kwias, wybitny urolog, chirurg i Honorowy Obywatel Śremu. Przez dekady swojej kariery przyczynił się do rozwoju polskiej urologii, pełniąc ważne funkcje w poznańskich placówkach medycznych i kształcąc kolejne pokolenia lekarzy.
 
Profilaktyka w onkologii – dlaczego to musi się udać? ►
03.04.2025
Ile wydajemy na leczenie nowotworowe, jak mają się do tego zanieczyszczenia powietrza, dlaczego nie należy skupiać się na antyszczepionkowcach i co należałoby zrobić w pierwszej kolejności, aby zachorowań na raka było mniej, oraz – przede wszystkim – dlaczego profilaktyka jest taka ważna? O tym mówił dr n. med. Rafał Staszewski, kanclerz Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.  
 
Lekarz pracujący w złych warunkach może zostać ukarany
03.04.2025
Zlekceważenie art. 11 Kodeksu etyki lekarskiej, mówiącego o tym, że lekarz powinien zabiegać o wykonywanie swojego zawodu w warunkach, które zapewniają odpowiednią jakość opieki nad pacjentem, może narazić go na odpowiedzialność zawodową.
 
Rak płuca – największy zabójca wśród nowotworów ►
03.04.2025
Ponad jedna czwarta wszystkich zgonów w Polsce z powodu nowotworów złośliwych wynika z przebiegu raka płuca. Naszym celem powinno być to, aby w najbliższej dekadzie ten wskaźnik zmniejszyć do 15 proc. Konieczna jest także poprawa odsetka pięcioletnich przeżyć z 14 proc. do co najmniej 20 proc. we wszystkich grupach wiekowych.
 
Europa wspólnie przeciwko wirusowi HPV
03.04.2025
Światowa Organizacja Zdrowia zakłada eliminację raka szyjki macicy między innymi poprzez objęcie szczepieniami przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego minimum 90 proc. młodych kobiet. Eksperci są zgodni – aby udało się osiągnąć cel – konieczne jest opracowanie krajowych planów eliminacji HPV, a następnie ogólnoeuropejskiej strategii i wspólnych działań w zakresie zdrowia publicznego. Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej to szansa na zrealizowanie tej strategii.
 
EHDS – szansa i zagrożenia
03.04.2025
Patrząc z perspektywy społecznej, europejska przestrzeń danych dotyczących zdrowia to system, który pomoże w sytuacji, gdy ktoś pojedzie na przykład na urlop do Hiszpanii i będzie musiał skorzystać tam z pomocy medycznej – interweniujący lekarz będzie miał wgląd do polskiej historii choroby takiego pacjenta i do jego danych medycznych.
 
Czekając na wypłaty…
03.04.2025
Dyrektorzy szpitali zaczynają mieć problemy z wypłacaniem wynagrodzeń swoim podwładnym – w połowie roku może być jeszcze gorzej, bo rządzący nie rezygnują z podwyżek zapisanych w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
 
Seniorzy zepchnięci na margines
03.04.2025
– W Narodowej Strategii Onkologicznej o seniorach wspomina się… raz. W ogóle nie bierzemy pod uwagę tego, że starsze osoby wymagają zupełnie innej strategii diagnostyki i leczenia niż młode. Pilnie potrzebujemy systemowego wdrożenia modelu opieki w onkologii geriatrycznej – apelowali eksperci podczas posiedzenia Podkomisji stałej do spraw zdrowia osób starszych.
 
Sprawa pielęgniarki oskarżonej o nieumyślne spowodowanie śmierci ponownie na wokandzie
03.04.2025
Pielęgniarkę oskarżono o nieumyślne spowodowanie śmierci pacjenta, który wypadł z karetki i zginął pod kołami samochodu. Została uniewinniona. Kasację od tego wyroku wniosła prokuratura. Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Świdnicy.
 
Nowe leki przeciwcukrzycowe a zaostrzenia POChP
03.04.2025
Nowe badanie opublikowane w „JAMA Internal Medicine” sprawdziło, który z leków przeciwcukrzycowych (SGLT-2i, GLP-1RA czy DPP-4i) najlepiej chroni przed ciężkimi zaostrzeniami przewlekłej obturacyjnej choroby płuc u pacjentów z cukrzycą typu 2, wymagających leczenia sterydami systemowymi lub hospitalizacji.
 
 
IF 1.4
MNiSW 70
Postępy Dermatologii i Alergologii
IF 1.5
MNiSW 40
Postępy w Kardiologii Interwencyjnej
IF 0.7
MNiSW 70
Postępy Psychiatrii i Neurologii
MNiSW 20
Postępy Rehabilitacji
IF 0.1
MNiSW 40
Alkoholizm i Narkomania
IF 0.2
MNiSW 20
Alergologia Polska - Polish Journal of Allergology
IF 1.6
MNiSW 70
Anaesthesiology Intensive Therapy
IF 3.0
MNiSW 100
Archives of Medical Science
Archives of Medical Science - Aging
Archives of Medical Science - Atherosclerotic Diseases
Archives of Medical Science - Civilization Diseases
IF 4.2
MNiSW 140
Biology of Sport
MNiSW 70
BioTechnologia
IF 1.5
MNiSW 70
Central European Journal of Immunology
IF 2023
1.5
MNiSW 20
Clinical and Experimental Hepatology
IF 2.9
MNiSW 70
Współczesna Onkologia
IF 1.0
MNiSW 70
Current Issues in Personality Psychology
Current Topics in Diabetes
IF 0.5
MNiSW 20
Przegląd Dermatologiczny
eOnkologiaNews
IF 0.5
MNiSW 20
Family Medicine & Primary Care Review
IF 1.5
MNiSW 70
Folia Neuropathologica
MNiSW 40
Forum Ortodontyczne
IF 1.7
MNiSW 40
Przegląd Gastroenterologiczny
IF 0.2
MNiSW 20
Health Problems of Civilization
IF 2.2
MNiSW 40
Health Psychology Report
IF 0.3
MNiSW 20
HIV & AIDS Review. International Journal of HIV-Related Problems
MNiSW 40
Human Movement
IF 1.1
MNiSW 70
Journal of Contemporary Brachytherapy
MNiSW 100
Journal of Health Inequalities
IF 1.9
MNiSW 140
Journal of Human Kinetics
Journal of Obstetrics and Gynecological Investigations
MNiSW 20
Journal of Stomatology
IF 0.6
MNiSW 20
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska
MNiSW 40
Klinika Oczna
Kurier Medyczny
Lekarz POZ
IF 0.4
MNiSW 100
Studia Medyczne
IF 0.3
MNiSW 20
Medycyna Paliatywna
Menedżer Zdrowia
IF 2.5
MNiSW 40
Przegląd Menopauzalny
IF 0.4
MNiSW 40
Neuropsychiatria i Neuropsychologia
MNiSW 20
Problemy Pielęgniarstwa
MNiSW 100
Okulistyka
MNiSW 100
Pediatria Polska
MNiSW 70
Pediatric Endocrinology Diabetes and Metabolism
MNiSW 20
Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii
MNiSW 5
Phlebological Review
MNiSW 70
Physiotherapy Quarterly
MNiSW 20
Physiotherapy Review
IF 0.2
MNiSW 20
Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne
MNiSW 40
Pielęgniarstwo w Opiece Długoterminowej
IF 0.7
MNiSW 40
Polish Journal of Pathology
IF 0.9
MNiSW 70
Polish Journal of Radiology
IF <0.1
MNiSW 20
Postępy w chirurgii głowy i szyi
MNiSW 40
Prenatal Cardiology
Psychiatria Spersonalizowana
IF 1.4
MNiSW 70
Reumatologia
MNiSW 40
Rozprawy Społeczne
MNiSW 20
TRENDS in Sport Sciences
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.